Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 5841448



*

nr 584 1448


Spegel

med väggkonsol, 1800-tal, höjd: 159+36


Utrop:

300 kr

Såld:

1.600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 25 maj 2009
kl 18:29:42


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
18/5 22:14:57 1      300 kr
19/5 11:00:04 2      400 kr
21/5 20:40:59 3      500 kr
25/5 18:14:26 4      550 kr
25/5 18:15:29 3      650 kr
25/5 18:19:23 5      1.000 kr
25/5 18:19:55 3      800 kr
25/5 18:20:18 3      950 kr
25/5 18:20:54 3      1.100 kr
25/5 18:21:38 5      1.500 kr
25/5 18:21:56 5      1.500 kr
25/5 18:23:34 3      1.300 kr
25/5 18:24:00 3      1.500 kr
25/5 18:24:42 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar väggkonsol
  • 6287 Spegel
    Empire, provinsarbete, 65x35 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:24
  • 7027 Spegel
    guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:33
  • 7074 Spegel
    Gustaviansk stil. Bronserad. 45x34 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 18:28
  • 7038 Spegel
    Markaryd, Furu, 144x66 cm
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:02
  • 6673 Spegel
    Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 18:30
  • 6668 Spegel
    Rokokostil, bronsead, ca 96x55 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 19:54




Ladda ner broschyr